O oszczędzaniu kilka słów czyli jak zaoszczędzić na energii elektrycznej

O oszczędzaniu kilka słów czyli jak zaoszczędzić na energii elektrycznej

Cześć kochani!

We wrześniu jeszcze nie zdążyłam napisać postu z cyklu oszczędnościowego, miesiąc dobiega końca, więc najwyższa pora. Dziś będzie o tym jak zaoszczędzić na energii elektrycznej.



Kilka zasad którymi powinniśmy się kierować w domu:

1. Kupując urządzenia AGD powinniśmy kierować się klasą energii elektrycznej i wybierać A. Fajnie jeśli to A+, A++, bądź nawet A+++. Im więcej plusów tym mniejsze zużycie energii danego urządzenia w ciągu roku (poboru prądu).

2. Lodówkę zapchaj po brzegi. Otwierając lodówkę każdorazowo dostaje się do niej ciepłe powietrze, po zamknięciu drzwiczek lodówka włącza się by odzyskać docelową temperaturę. Dlatego mając w niej dużo zapasów ciepłe powietrze ma mniej miejsca by cyrkulować, a czas ponownego ochłodzenia się jest krótszy. Przez co pracuje ona krócej.




3. Zostawianie urządzeń na stand bay'u mamy już chyba w nawyku. Niestety wszystkie urządzenia w czasie czuwania pobiera prąd. Np. taki telewizor samsung 41 cali 0,80 [W]/h (tryb pracy 130 [W]/h, różnica jest widoczna gołym okiem jednak pomnóżmy to przez ilość godzin czasu czuwania urządzenia oraz dni w roku i już wychodzi sporo. Dobrym pomysłem jest zamontowanie listwy przepięciowej (takiej z wyłącznikiem) i wyłączanie jej podczas gdy idziemy spać, bądź nie korzystamy z urządzenia. 

4. Zamiana zwykłych żarówek na LED




5. Taryfa energetyczna. Warto zorientować się jaką mamy i czy opłaca się nam mieć dwie, tzw nocną i dzienną. Na taryfie nocnej prąd jest tańszy, więc jest polecana dla osób, które mają np bojler elektryczny, bądź ogrzewanie. 

6. Czajnik bezprzewodowy zużywa sporo prądu. Jednak nalewając do niego mniej wody czyli tyle ile akurat potrzebujemy, szybciej się ona zagotuje. Przez co zużyjemy mniej prądu. 




7. Płyta indukcyjna i dobieranie wielkości garnków do wielkości pola indukcyjnego (palnika). Chodzi o to by garnek nie był za duży w stosunku do pola, gdyż nagrzewa się zdecydowanie dużej lub za mały. Większa moc pola = większe zużycie prądu. Wspomnę też o bardzo fajnych garnkach na płytę indukcyjną, które nakładamy na siebie. Uruchamiamy jeden palnik i odpalamy jeden zamiast dwóch, a gotujemy dwie rzeczy. 

8. Można zmniejszenie ilości poboru prądu po przez zmianę ustawień telewizora, np. zmienić jasność ekranu, nasycenie kolorów. Po za tym telewizor LED pożera zdecydowanie mniej prądu niż LCD. 

9. Zmieńmy nawyki, to jest podstawowy krok ku oszczędności na prądzie. Mam tu na myśli niezapalanie niepotrzebnych świateł, wyłączanie tv gdy nikt go nie ogląda itp. Wiem, że są to pierdoły ale dzięki nim można zaoszczędzić. 




Ciekawostki:

*Pomalowanie pomieszczeń na jasne kolory pozwala zmniejszyć zużycie energii gdyż wydaje się, że w pomieszczeniu jest jaśniej. Więc zamiast włączyć 3 żarówki, załączamy jedną.

*Ładowarki do urządzeń przenośnych pozostawione w gniazdkach też pobierają prąd (na szczęście już nie wszystkie). Jednak warto zorientować się w temacie.

Macie jakieś pomysły jak zaoszczędzić na energii elektrycznej?

Pozdrawiam!

Paulina


Obserwatorzy

Copyright © 2014 Z miłości do.... lifestyle , Blogger