Upały czyli jak przetrwać. 13 sposobów!

Upały czyli jak przetrwać. 13 sposobów!

Jutro przywitamy lato! W końcu. Większość z nas nie może doczekać się pięknej pogody. Wiosna była deszczowa, a dla wielu osób wysokie temperatury i słońce to wymarzona pogoda. Nie cierpię upałów. Oczywiście nie narzekam, bo jak mi za gorąco myślę sobie o zimie, która niedawno była i od razu robi mi się troszkę lepiej, troszkę chłodniej i cieszę się, że jednak mamy ciepło. Bo któż nie lubi gdy jest ciepło? Co zrobić gdy od rana słońce smaży, jest duszno i gorąco?
Oto kilka rad, jedne znalazłam w internecie, inne są po prostu nabyte doświadczeniem, zaś jeszcze inne dyktowane chyba instynktem przetrwania.

1. Dużo pić! - wiadomo z autopsji, że podczas upałów należy organizm nawadniać. Można pić to co lubimy, wiadomo lekarze zalecają wodę, jeszcze inni gorącą herbatę z cytryną. Wiadomo nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie pił gorącego napoju ale to, ponoć pomaga. Dobra jest też lemoniada czyli woda z cytryną, soki warzywne, można również jeść owoce i warzywa, które mają dużo wody np. arbuzy, melony, ogórki i pomidory. 

2. Nie wystawiajmy się niepotrzebnie na słońce. Każdy chce korzystać z pięknej pogody, trochę się opalić i nacieszyć słońcem. Wszystko jednak z umiarem. Smarujmy się kremami z filtrem, zapobiegają one wysuszeniu skóry i oparzeniom słonecznym, na plaży zasłaniajmy się parawanem lub parasolem.

3. Ubierajmy się lekko i przewiewnie. Jasne kolory odbijają promienie słońca. Pamiętajmy też o odpowiednim obuwiu, stopy będą nam wdzięczne.

4. Dzieci bardziej odczuwają upał niż dorośli, gdyż są bardziej ruchliwe i więcej się pocą. Pamiętajmy o maluchach i podawajmy im płyny w każdej postaci.

5. Pamiętajmy o zwierzętach im również jest gorąco. W upalne dni zraszajmy futro pupilom wodą, zapewnijmy stały dostęp do wody.

6. Będąc na dworze starajmy się spacerować w cieniu i nie wychodźmy się opalać w godzinach 12-16. Choć ostatnio u mnie jest również upalnie o 17 i 18. Na wczorajsze zakupy byłam zmuszona wyjść dopiero po godzinie 19, wtedy było troszkę chłodniej i przyjemniej na dworze. Jeśli jesteśmy gdzieś na dworze dobrym pomysłem jest wejście by się ochłodzić do klimatyzowanego pomieszczenia, wiadomo, że będzie to jakiś sklep więc może i nawet skusimy się na małe zakupy ;)

7. Jedzmy lekko, nie gotujmy nic ciężkiego, nie uruchamiajmy zbędnie kuchenki lub piekarnika, bo wiadomym jest, że w ten sposób nagrzewamy mieszkanie.

8. Zasłaniajmy roletami, żaluzjami, bądź zasłonami okna by nie nagrzać mieszkania. 

9. Korzystajmy z dobrodziejstw elektroniki. Pamiętajmy, że warto jest skorzystać z wiatraczka lub wentylatora, chyba, że posiadamy klimatyzację ustawmy ją na kilka stopni mniej. Jeśli posiadacie nawilżacz powietrza, to śmiało możecie go uruchomić. Da on przyjemny chłodek i przy okazji nawilży duszne mieszkanie.

10. Pomocny będzie też szybki letni prysznic, zraszanie ciała wodą, przemywanie twarzy, zwilżanie karku. Gdy nie mamy takiej możliwości przydadzą mam się chusteczki nawilżone. 

11. Przed wejściem do samochodu pootwierajmy drzwi i wywietrzmy przez kilka minut, nawet jeśli później włączymy klimatyzację nasz organizm nie dozna gwałtownego szoku poprzez szybką zmianę temperatury i nie ucierpi na tym nasze gardło.

12. Na noc wywietrzmy porządnie mieszkanie, nie dość, że będzie nam się lepiej spało, to ochłodzimy mury. Śpijmy w satynowej bieliźnie lub pościeli. Choć jeśli możecie sobie na to pozwolić, polecam spać na golasa. 

13. Stosujmy kosmetyki chłodzące. One naprawdę pomagają, chłodzący żel do stóp, odświeżający żel pod prysznic czy chłodzący krem do ciała potrafią zdziałać cuda.

Nie dajmy się upałom, bo one za jakiś czas miną. 
Może macie jakieś sprawdzone sposoby na upały, którymi chcecie się podzielić?

Pozdrawiam!

Paulina

O mnie

Moje zdjęcie

Matka dwójki urwisów. Szczęśliwa żona i spełniona kobieta. 

Z miłości do... wszystkiego co piękne i kobiece.

Z miłości do... książek, zakupów, dobrego kina, pysznego jedzenia, dbania o siebie.

Z miłości do... mojego małego świata <3

Google+ Followers

Obserwatorzy

Copyright © 2014 Z miłości do.... lifestyle , Blogger